Themes - Twenty Twenty-Three - en to ca translation catalogue (64 entries)

note: Description of the theme
en: Twenty Twenty-Three is designed to take advantage of the new design tools introduced in WordPress 6.1. With a clean, blank base as a starting point, this default theme includes ten diverse style variations created by members of the WordPress community. Whether you want to build a complex or incredibly simple website, you can do it quickly and intuitively through the bundled styles or dive into creation and full customization yourself.
ca: El Twenty Twenty-Three està dissenyat per aprofitar les noves eines de disseny introduïdes al WordPress 6.1. Amb una base neta i en blanc com a punt de partida, aquest tema predeterminat inclou deu variacions d'estil diverses creades pels membres de la comunitat del WordPress. Tant si voleu crear un lloc web complex com increïblement senzill, podeu fer-ho de manera ràpida i intuïtiva mitjançant els estils incorporats o submergir-vos en la creació i la personalització completa.

[ctx: Template part name]
en: Post Meta
ca: Metadades de l'entrada

[ctx: Template part name]
en: Comments
ca: Comentaris

[ctx: Template part name]
en: Footer
ca: Peu de pàgina

[ctx: Template part name]
en: Header
ca: Capçalera

[ctx: Font family name]
en: System Font
ca: Tipus de lletra del sistema

[ctx: Custom template name]
en: Blog (Alternative)
ca: Blog (Alternatiu)

[ctx: Custom template name]
en: Blank
ca: Buit

[ctx: Style variation name]
en: Whisper
ca: Xiuxiueig

[ctx: Gradient name]
en: Tertiary to Secondary to Primary Fixed
ca: Del terciari al secundari i al principal fixat

[ctx: Gradient name]
en: Primary to Secondary to Tertiary Fixed
ca: Del principal al secundari i al terciari fixat

[ctx: Gradient name]
en: Primary to Secondary to Tertiary
ca: Del principal al secundari i al terciari

[ctx: Style variation name]
en: Sherbet
ca: Sorbet

[ctx: Font size name]
en: 2X Large
ca: Gran 2X

[ctx: Font size name]
en: Extra Large
ca: Extra gran

[ctx: Font size name]
en: Large
ca: Gran

[ctx: Font size name]
en: Medium
ca: Mitjana

[ctx: Font size name]
en: small
ca: petita

[ctx: Style variation name]
en: Pitch
ca: Quitrà

[ctx: Gradient name]
en: Dots
ca: Punts

[ctx: Gradient name]
en: Base to Primary
ca: De base a principal

[ctx: Gradient name]
en: Tertiary to Secondary
ca: Del terciari al secundari

[ctx: Gradient name]
en: Secondary to Primary
ca: Del secundari al principal

[ctx: Gradient name]
en: Primary to Secondary
ca: Del principal al secundari

[ctx: Style variation name]
en: Pilgrimage
ca: Pelegrinatge

[ctx: Font size name]
en: Gigantic
ca: Gegant

[ctx: Font size name]
en: Huge
ca: Enorme

[ctx: Font size name]
en: Tiny
ca: Minúscula

[ctx: Style variation name]
en: Marigold
ca: Calèndula

[ctx: Style variation name]
en: Grapes
ca: Raïm

[ctx: Style variation name]
en: Electric
ca: Elèctric

[ctx: Style variation name]
en: Canary
ca: Canari

[ctx: Duotone name]
en: Default filter
ca: Filtre predeterminat

[ctx: Style variation name]
en: Block out
ca: Esbós

[ctx: Color name]
en: Tertiary
ca: Terciari

[ctx: Color name]
en: Secondary
ca: Secundari

[ctx: Color name]
en: Primary
ca: Principal

[ctx: Gradient name]
en: Primary to Tertiary
ca: Del principal al terciari

[ctx: Gradient name]
en: Tertiary to Primary
ca: Del terciari al principal

[ctx: Gradient name]
en: Base to Secondary to Base
ca: De base a secundari i a base

[ctx: Gradient name]
en: Secondary to Base
ca: Del secundari al base

[ctx: Style variation name]
en: Aubergine
ca: Albergínia

[ctx: Label for a list of post tags]
en: Tags:
ca: Etiquetes:

[ctx: Preposition to show the relationship between the post and its author]
en: by
ca: per

[ctx: Preposition to show the relationship between the post and its categories]
en: in
ca: a

[ctx: Verb to explain the publication status of a post]
en: Posted
ca: Publicada

[ctx: Pattern title]
en: Post Meta
ca: Metadades de l'entrada

[ctx: Message explaining that there are no results returned from a search]
en: Sorry, but nothing matched your search terms. Please try again with some different keywords.
ca: Res no coincideix amb els termes de cerca. Torneu-ho a provar amb algunes paraules claus diferents.

[ctx: Pattern title]
en: Hidden No Results Content
ca: Contingut sense resultats ocult

[ctx: Title of comments section]
en: Comments
ca: Comentaris

[ctx: Pattern title]
en: Hidden Comments
ca: Comentaris ocults

en: Search
ca: Cerca

[ctx: placeholder for search field]
en: Search...
ca: Cerca...

[ctx: label]
en: Search
ca: Cerca

[ctx: Message to convey that a webpage could not be found]
en: This page could not be found.
ca: No s'ha pogut trobar aquesta pàgina.

[ctx: Pattern title]
en: Hidden 404
ca: 404 ocult

note: Translators: WordPress link.
en: Proudly powered by %s
ca: Gràcies al %s

[ctx: Pattern title]
en: Default Footer
ca: Peu de pàgina predeterminat

[ctx: sample content for call to action button]
en: Get In Touch
ca: Contacteu-nos

[ctx: sample content for call to action]
en: Got any book recommendations?
ca: Teniu alguna recomanació de llibres?

[ctx: Pattern title]
en: Call to action
ca: Crida a l'acció

note: Author URI of the theme
en: https://wordpress.org
ca: https://ca.wordpress.org

note: Author of the theme
en: the WordPress team
ca: L'equip del WordPress

note: Theme URI of the theme
en: https://wordpress.org/themes/twentytwentythree
ca: https://ca.wordpress.org/themes/twentytwentythree
